Jdi na obsah Jdi na menu

DOKUMENTY

Etnografický výzkum nebo etnografickou vizuální dokumentaci nedělají pouze etnografové a etnologové. Jde o metodu sběru dat z každodenního života společnosti a v rámci sociálního a kulturního kontextu (volně řečeno). Jde o kvalitativní metodu, která zaznamenává život člověka nebo menší skupiny lidí. Kromě kvalitativních rozhovorů a pozorování, můžeme život lidí zachycovat třeba snímkovou metodou nebo dokumentární tvorbou. Myslím si, že v určitých případech má obraz velmi důležitou a zajímavou roli, která se nedá ničím nahradit. Už několik let sleduji tvorbu našich předních dokumentaristů a ráda si stále rozšiřuji obzor v nových tématech o životě lidí. Některé můj život obohatí a u jiných si uvědomím, že lidé se mají opravdu hůř, anebo že tento způsob práce je v rozporu s etikou. Zde uvádím většinu dokumentů, které jsem poznala a omlouvám se, že to není dle abecedy, ale tato funkce prozatím v editoru chybí a stále seznam aktualizuji:

NÁZEV              ROK      krátká RECENZE
Seznam zhlédnutých dokumentů
 
13. komnata různý Zajímavé vhledy do starostí života celebrit.
Cesta ze dna 2015 Pro mne depresivní ukázka boje o získání práce v regionech s nejvyšší nezaměstnaností.
Čtyři v tom 2013 Pro ne-maminky je to dobrá příprava, co je čeká.
Čtyři v tom 2 2014 Ze všech tří sérií je nejslabší.
Čtyři v tom 3 2015 Pro mne je zde porod a péče o mimi nejlépe zaznamenána ze všech tří sérií.Porod doma mne překvapil.
Mallory 2015 Nejnovější dokument paní H.Třeštíkové. Smutné, drsné a poučné.
Moji milovaní 2008 Jaké to je být rodičem, když nechodíte, nevidíte nebo neslyšíte! Na závěr je zajímavé, že každý považuje svůj handicap za nejméně škodlivý a neměnil by ho (kromě zdraví samozřejmě).
Neobyčejné životy různý Velmi zajímavé podívat se, jakými peripetiemi si celebrity prochází.
Nevítaní 2010 Každodennost osob z Jedličkova ústavu - je to silné.
Paterčata 2014 Miminka jsou krásná, ale 5 + 1 najednou musí být nářez pro KOHOKOLIV.
Zvláštní znamení touha 2015 Podle mne to je vhodné hlavně pro samotné trempy. Mne to moc neoslovilo.
Marcela 2006 Paní mi je líto, na konci jsem ji vnímala jako silně přemedikovanou.
René 2008 Blbec co pokouší život. Zpracované zajímavě, akorát mu je těžko někdy rozumět.
Katka 2010 Tak to je opravdu drsné a obdivuji paní Třeštíkovou, neboť při natáčení šlo asi často o život.
Manželské etudy 1982-2005 Perfektní první časosběrná práce paní Třeštíkové a proměna vztahů je poutavě zaznamenána.
Soukromý vesmír 2011 Nevidím důvod, proč ho zhlédnout ještě jednou. Zajímavá sonda, ale to je vše. Něco tomu chybí, ale zatím nevím, jak to pojmenovat.
Stále spolu 2014 Tento způsob života je podle mne nevhodný, což je patrné na intelektu dětí.
Tatínek 2004 Práci pana Z. Svěráka mám moc ráda a opět je zde vidět, že to neměl v životě vždy růžové.
Jeden rok s Fulbrightem 2012 Pro mne jako studentku super možnost nakouknout, co vše je možné a kam je možné se dostat.
K oblakům vzhlížíme 2014 Působilo to na mne spíš jako film. Chybí mi tam reflexe toho, co protagonista dělá a pokládání otázek.
Dělníci bulváru 2014 Každému doporučuji!!! Pan Klusák to vzal za správný konec. Bulvár bychom měli zničit. (P.Dinka: Slovenská masmédia = doporučuji! nejen Slovákům)
38 2014 O životě Pavla Demitru - smutné, ale opět poučné.
Jaromír Jágr stále na vrcholu 2012 Zajímavé.
Cristiano Ronaldo 2008 Chápu, proč pan Karel Šíp raději Messiho než Ronalda - ani mne tento kluk nesedí, co jak je šikovný.
LSD made in ČSSR 2014 To jsem nevěděla, ale zajímavě spracované. Jen méně hanobení socialismu a Zemana a líbilo by se mi to víc (co jaký je, je to prezident).
Samoživy 2015 Opravdu moc zajímavé podívat se na samoživitelky, které musely vyjít s 25,- Kč/den pro dvě osoby. Ale opět poučné zhlédnout!
Rakovina je šok 2014 Poučné. Preferuji příběhy s "neslavnými" lidmi, kde je dle mě o něco méně stylizace.

Přátelství - Tomáš Klus

2014 Je to zajímavé, o tom, jak se natáčí a tvoří skladby. Já to ale bohužel Tomášovi moc nevěřím, že je takový vyrovnaný, dobromyslný a přející. Písničky se mi některé líbí.
Mesiac v nás 2009 Na jednu stranu zajímavé, ale osobně bych volila menší teatrálnost při znázorňování menstruačních pochodů a také mi přijde jednotvárný - sice se cestuje za různými odborníky po celém světě, ale je to takové plytké.
Paralelní portér 2005 V.Chramostová , S.Milota - nic nového jsem se v tomto dokumentu nedozvěděla. Zákaz tvorby, po revoluci opět začali tvořit.
Olga, Občan Havel 2014, 2007 Pro mne dokumenty zobrazující realitu. Nejsem v té části populace, která oslavuje Havla. Nemyslím si, že to byla skutečná osobnost.
Matrix AB 2015 To je důkaz, že i v České televizi může vzniknout zaujatý, neobjektivní a nečestný dokument o politikovi.
Láska v hrobě 2012 Drsné. Stačilo mi vidět to jednou. Je mi nepříjemné dívat se na takové životy.
Je nám spolu dobře 2014 Trochu v dokumentu postrádám, jaký byl účel jeho natočení. Česko-čínské vztahy, nebo život Čecha v Číně, nebo záznam rodinného života v cizí zemi?! Od všeho tam je trochu, ale v globálu to na mne působí nezajímavě.
Když musíš tak musíš 2003 Vhled do života drogově závislých - jaký mají režim dne a kde všude si dávají dávky. Je to zajímavé. Pro mne docela šílené, že se běžně po všech místech pohybuji. Nezáleží tedy kde jsi, ale kdo jsi a jak se chováš.
4 ženy a drogy, drogy a ženy 2003 Tak toto nejsou vysloveně něžné slečny. Zajímavé a opět drsné.
Český žurnál - Ubytovny   Je to příliš předramatizované. Takto vypadala za mých let i Kolej Hvězda v Praze a sami si mohou umýt sporáky.
Zkása krásou 2015 Je to síla. Ze začátku mne to trochu nudilo, ale sledovat cestu životem Lídy Baarové až do konce bylo smutné. Důkaz toho, jak se lidé snaží vždy na někoho nalepit, kdo zrovna svítí, a jakmile na hvězdu někdo plivne, tak najednou už žádné přednosti nemá. Obrovské výšky a pak hluboké dno. Paní Baarová byla asi komplikovaná povaha. Hodnotit bychom měli vždy jen podle faktů.
Vojta Lavička: nahoru a dolů 2013 Pravděpodobně bylo hlavním záměrem dokumentu sledovat život známého Roma. Ale jinak mi dokument přijde monotónní. Vojta je zajímavý pro mne jen proto, že pochází z menšiny, ale jinak jako člověk mi v dokumentu nic nenabízí.
Holky pod zámkem 2011 Silný vhled do každodennosti vězeňského prostředí, kde ženy reflektují své trestné činy a život na svobodě. Zajímavé.
Trabantem Hedvábnou stezkou 2009 Prvotina posádky okolo Dana Přibáně, která už u této jízdy, kde putovaly pouze jedním trabantem 601, v sobě skýtala potenciál na zajímavý projekt. Kamera je však slabší kvality.
Trabantem napříč Afrikou 2010 Kvalita obrazu se od Hedvábné stezky zlepšila. Oproti prvnímu dokumentu se posádka co do počtu trabantů zdvojnásobila. Celý dokument měl velmi poutavý příběh, který mne vtáhl do jejich putování.
Trabantem až na konec světa (Trabantem napříč Jižní Amerikou) 2014 Zde je už vidět vysoká kvalita obrazu. Posádka se rozmnožila na Egu, Babu, Maluch a Jawu Anežku. Toto na mne působí už profesionálně.
Trabantem do posledního dechu 2016 Pro mne je seriál o cestě do Jižní Ameriky daleko zajímavější. Zde mi chyběl větší kontakt s místním prostředím. Úplně nejvíc ve mne rezonuje kamarádství a i D.Přibáň na mne poprvé působí lidsky pokorně.
Najväčšie kriminálne prípady Slovenska 2006 Toto je specifický žánr takových forenzních dokumentů a je velmi poučný! Pozor pro ty, kterým vadí pohledy na zohavená těla. Pro mne z biologického pohledu bylo i toto zajímavé, jak to vypadá, když...
Cesta do eurostudentovy duše 2013 Perfektně motivující snímek o čtyřech běžných studentech, kteří využili vysokoškolských pobytů v zahraničí se stipendiem. Navnadí snad každého na Erasmus (plus, mundus), CEEPUS atp.
Sezóna za vodou 2015 Podle prvního dílu to je zatím slabý docusoap.
14. komnata 2016

Pokračování cyklu 13.komnata. Navštěvují stejné osoby s odstupem času a je to opravdu zajímavé sledovat, co se jim (navzdory slávě, kontaktům, mobilnímu životu a penězům) děje. Kromě kontaktů ty zbylé okolnosti v závorce jsou opravdu pomíjivé a v životě to nic nezajistí.

Kmeny 2015 Série několika "medailonků" o městských subkulturách. Je zajímavé reflektování ze strany protagonistů, i když s nimi nemusíte vůbec souhlasit. Subkultur je daleko víc, než jsem si myslela. Když nejdou agresivně proti jiným, tak to je každého volné rozhodnutí.
Rodiče napořád 2017 O pěstounské péči, o dětech z dětských domovů, o handicapovaných dětem a úskalích, která s tímto vším souvisí.
Magický hlas rebelky 2014 Dokument o Martě Kubišové.
GEN různé Krátké mini-dokumenty o osobnostech, které se více zapsali do života naší země.
Děti Online 2017 O generaci "Z", tedy o dnešních mládeži, která valnou část svého času tráví na internetu, nejvíce na sociálních sítích.
Nejsledovanější 2017 Dokument o Youtuberech (Kovy, Shopaholic Nikol, A Cup of Style, Pedro). 
ČT2 od září 2015 průběžně dává DOKUMENTY ve večerních hodinách. A jsou moc zajímavé.
* * *
TŘEŠTÍKOVÁ, Helena - TŘEŠTÍK, Michal (2015): Časosběrný dokumentární film. Praha: NAMU. Znám práci paní Třeštíkové a ráda ji sleduji. Tuto knihu jsem přečetla za jeden večer a dostala jsem odpovědi na mnoho otázek. Doporučuji všem, kteří mají o knihu zájem, aby se s dokumenty nejdříve seznámili a až pak si přečetli, co ke všemu paní Třeštíková píše. Jediná věc, co mi tam neseděla, je krátká pasáž o příběhu jako o teoretickém pojmu. Působí to na mne, jakoby někdo paní Třeštíkové řekl, aby tam tuto část vložila, ale vymyká se z konceptu knihy i ze stylu psaní. Zajímavá kniha, opravdu.