Jdi na obsah Jdi na menu

Filmy

Uvádím zde takové tradiční

národo-obrozenecké filmy:

  • Zítra se bude tančit všude (1952)
režie: Vladimír Vlček  
hrají: Jiří Adamíra, Miloš Nesvadba, Jiří Vala a další.
  
Moje recenze: Film považuji za velmi zdražilý. Socialistická mládež se snaží o obrodu písní a tanců, které už pomalu zanikají z důvodu vymírání jejich nositelů (obyčejných lidí, kteří tanec a zpěv považovali za běžnou součást jejich života; zpívali si při práci, ve volných chvílích atd.). Nemuselo být tolik někdy až mírně přehrávaných úsměvů do kamery, ale v té době se tak točilo. Film je velmi optimistický a bojující za sběr kulturních projevů národa. Je zde i vhodně vyobrazena situace v terénu, kde se etnograf v terénu setkává s prvotní nedůvěřivostí informátorů. Pokud jim však svůj záměr vysvětlíme, tak postupně se začnou osmělovat a vyprávět nám to, co nás zajímá. Doporučuji!
 
  • Rok na dedine (1967)
režie: Martin Ťapák, Karol L. Zachar
hrají: Emília Vašáryová, Viliam Záborský, Hana Meličková a další
Moje recenze: Je to hraný dokument, kde jsou ukázány veškeré zvyky v průběhu života. Výroční obyčeje i rodinná obřadnost. Velmi pěkně udělaný film, kde na sebe jednotlivá roční období navazují i se všemi zvyky a obyčeji. Doporučuji!
 
  • Lidový rok (2008)
režie: Aleš Sobotka 
účinkují: Vlastimil Vondruška, Petr Traxler, Otakar Brousek st. a další
Moje recenze: Soubro 4 DVD, kde jsou vysvětleny zvyky v jednotlivých ročních období. Velmi zajímavý, odborný dokument. Místy se objevuje herecká inscenace, ale převládá mluvené slovo. Dokument je ale i tak velmi dobrý. Doporučuji!
 
  • To byl český muzikant (1940)
 režie: Vladimír Slavínský
 hrají: Otomar Korbelář, J. Vojta, E. Nollová a další
Moje recenze: Velmi pěkně zpracovaný životopisný snímek o panu Kmochovi. Velmi ho všem doporučuji! Poučné, jak se každý co jak má vynikající názor, musí neustále potýkat s nepřejícností a podobnými odevzdy od okolí.
 
 
 
Dokumenty prof. Ludvíka Barana: Jihočeská maškara, Utkáno z hadru, Svatba v Ivanově Sele, Kde mele vítr
 
Další filmy: Mizející svět (1932, V.Úlehla)
Pokud někdo máte tyto dokumenty nebo filmy, kontaktujte mne prosím na mackova.veronika@gmail.com. Ráda bych na své stránky umístila bližší informace, ale nemohu ani jeden z dokumentů nikde sehnat. Děkuji.